Od premiery "Pulp Fiction" minęło 30 lat. Oto 11 ciekawostek na temat filmu Qunetina Tarantino

"Pulp Fiction"
"Pulp Fiction"
Źródło: Getty Images
#TEGONIEWIESZ. W 2024 roku minęło 30 lat od premiery "Pulp Fiction" – filmu, który zrewolucjonizował kino lat 90. i na stałe wpisał się w historię kinematografii. Wizjonerska reżyseria Quentina Tarantino, nielinearna narracja, błyskotliwe dialogi oraz niezapomniane kreacje aktorskie sprawiły, że film "Pulp Fiction" jest popularny do dziś. Oto kilka ciekawostek na temat tej kultowej produkcji.

Film "Pulp Fiction" w reżyserii Quentina Tarantino, oparty na scenariuszu samego reżysera oraz Rogera Avary’ego miał premierę w 1994 roku. To produkcja, która zrewolucjonizowała kino lat 90. i do dziś fascynuje widzów i krytyków na całym świecie. To opowieść o przestępcach, ich codziennym życiu, zbrodniach i moralnych dylematach. Produkcja jest znana z nielinearnej narracji, inteligentnych dialogów, czarnego humoru i unikalnego stylu. Film składa się z trzech głównych historii, które eksplorują tematy takie jak przypadkowość życia czy moralność w świecie przestępczym. Odkrywamy nieznane fakty związane z jednym z najbardziej ikonicznych filmów w historii kinematografii.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Filmy i seriale

czt_26
Źródło: "Co Za Tydzień"
"Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży". Główna aktorka ma polskie korzenie
"Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży". Główna aktorka ma polskie korzenie
"Sukcesja". Sarah Snook i Kieran Culkin o sukcesie serial
"Sukcesja". Sarah Snook i Kieran Culkin o sukcesie serial
"Wszystko o moim starym". Robert De Niro,  o graniu w komediach
"Wszystko o moim starym". Robert De Niro, o graniu w komediach
"Creed III" – rozmowa z Michaelem B. Jordanem i Jonathanem Majorsem
"Creed III" – rozmowa z Michaelem B. Jordanem i Jonathanem Majorsem
Drugi sezon serialu "Perry Mason" można już zobaczyć w HBO Max
Drugi sezon serialu "Perry Mason" można już zobaczyć w HBO Max
"Shazam! Gniew bogów". Zachary Levi ma pomysł na kontynuację serii
"Shazam! Gniew bogów". Zachary Levi ma pomysł na kontynuację serii
"The Last of Us" - relacja z polskiej premiery serialu i rozmowy z twórcami i aktorami
"The Last of Us" - relacja z polskiej premiery serialu i rozmowy z twórcami i aktorami
"Biały Lotos". Serial HBO Max okazał się hitem. O czym jest drugi sezon?
"Biały Lotos". Serial HBO Max okazał się hitem. O czym jest drugi sezon?
Gwiazdy "Rodu smoka" opowiedziały o pracy nad serialem
Gwiazdy "Rodu smoka" opowiedziały o pracy nad serialem
Serial "Westworld" na HBO. Twórcy o zagrożeniach w przyszłości
Serial "Westworld" na HBO. Twórcy o zagrożeniach w przyszłości
"Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a" dostępne w HBO MAX
"Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a" dostępne w HBO MAX
Gwiazdy o nowej wersji filmu "Ojciec panny młodej". Film już w HBO Max
Gwiazdy o nowej wersji filmu "Ojciec panny młodej". Film już w HBO Max

1. Co oznacza tytuł "Pulp Fiction"?

"Pulp Fiction" to termin pochodzący z popkultury amerykańskiej, który odnosi się do tanich magazynów i powieści publikowanych w USA od lat 20. do lat 50. XX wieku. Zawierały one krwawe historie pełne przestępstw, złodziei, detektywów i czarnej magii, opublikowane na tanim, kwasowym papierze znanym jako "pulp". Termin "fiction" znaczy zaś po angielsku tyle, co "fikcja" czy "beletrystyka".

Quentin Tarantino, twórca filmu "Pulp Fiction", zapożyczył ten tytuł, aby oddać swoje uznanie dla tych historii i podkreślić, jak bardzo różniły się one od tradycyjnych hollywoodzkich filmów. Jego film, jak te dawne magazyny, zawiera elementy przemocy, kryminału, humoru i absurdalnych sytuacji. Tytuł jest więc trochę ironiczny. W rezultacie "Pulp Fiction" staje się metaforą dla wyjątkowego stylu Quentina Tarantino, który jest twórczym połączeniem różnych gatunków i stylów narracyjnych.

"Pulp Fiction"
"Pulp Fiction"
Źródło: Getty Images

2. Film "Pulp Fiction" nie miał oryginalnej ścieżki dźwiękowej

Film Quentin Tarantino jest właściwie znany ze swojej wyjątkowej i kultowej ścieżki dźwiękowej. Ale chociaż reżysera zachęcano do użycia tradycyjnej oryginalnej ścieżki dźwiękowej z muzyką orkiestrową, ten zdecydował się na skompilowanie grupy utworów pop, surf rock i soul, które były popularne w latach 60. i 70. w jedną całość.

Muzyka w "Pulp Fiction" odgrywa kluczową rolę. Quentin Tarantino osobiście wybrał każdy utwór, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej, tworząc niezapomnianą kompozycję muzyczną, która stała się równie ikoniczna jak sam film. Każda piosenka doskonale oddaje klimat poszczególnych scen.

Muzyka tworzy swoisty pejzaż dźwiękowy, który jest integralną częścią stylu filmu. Niektóre z piosenek, takie jak "Misirlou" Dick Dale'a czy "You Never Can Tell" Chuck Berry'ego, stały się nieodłącznymi elementami "Pulp Fiction" i w dużej mierze przyczyniły się do jego kultowego statusu. Można powiedzieć, że "Pulp Fiction" ma jedną z najbardziej rozpoznawalnych ścieżek dźwiękowych w historii.

Czytaj też: 10 piosenek z filmów, które zna każdy

3. Kultowa scena tańca w "Pulp Fiction" to improwizacja Johna Travolty

Scena tańca w klubie Jack Rabbit Slim's to jedna z najbardziej ikonicznych sekwencji w historii kina. Co ciekawe, John Travolta i Uma Thurman w dużej mierze improwizowali swoje ruchy. John Travolta, który przed laty zdobył sławę dzięki "Gorączce sobotniej nocy", wykorzystał swoje taneczne umiejętności, co nadało scenie niepowtarzalny charakter.

4. Dlaczego film "Pulp Fiction" został zakazany?

"Pulp Fiction" to film kontrowersyjny ze względu na występującą w nim przemoc, wulgarny język czy narkotyki, ale nie został oficjalnie zbanowany na szeroką skalę. Niemniej jednak niektóre kraje mogły cenzurować lub zmodyfikować niektóre sceny, aby dostosować film do miejscowych standardów.

Przykładowo, w Chinach czy Malezji "Pulp Fiction" nie mógł być wyświetlany w kinach ze względu na politykę kraju dotyczącą filmów zawierających przemoc i narkotyki.

"Pulp Fiction"
"Pulp Fiction"
Źródło: Getty Images

5. John Travolta podpatrywał heroinistów

Aby wczuć się w rolę Vincenta Vegi, John Travolta postanowił dokładnie zrozumieć świat swojej postaci. W tym celu gwiazdor odwiedzał kluby nocne, w których można było nabyć heroinę. Tam obserwował zachowanie narkomanów. Aktor twierdził, że te obserwacje były kluczowe dla stworzenia wiarygodnego portretu uzależnionego gangstera.

6. Fikcyjne marki w "Pulp Ficition"

"Pulp Fiction" słynie z licznych odniesień popkulturowych. Jednak marki produktów, które widzinmy w filmie zostały zmyślone. Przykładem jest papierosowa marka Red Apple, która pojawia się w kilku filmach Quentina Tarantino. Reżyser stworzył nawet pełne reklamy tych produktów, dodając realizmu do swojego filmowego świata.

Quentin Tarantino
Quentin Tarantino
Źródło: Getty Images

7. Nielinearna narracja "Pulp Fiction" to inspiracja literacka

Struktura narracyjna "Pulp Fiction" była rewolucyjna w filmie, ale nie w literaturze. To z niej Quentin Tarantino czerpał inspirację. Jego ulubioną książką jest "Słodki ptak młodości" Tennessee Williamsa, który również bawił się chronologią w swoich opowieściach. Reżyser eksperymentował z czasem w "Pulp Fiction".

W filmie pojawiają się zapożyczenia nie tylko z literatury, ale także z innych produkcji. Np. z francuskich filmów nowej fali (nouvelle vague), takich reżyserów jak Jean-Luc Godard i François Truffaut, czy amerykańskich niskobudżetowych kryminałów, np. "Zabójstwa" Stanleya Kubricka i "Zabójcy" Dona Siegela. W pewnym stopniu "Pulp Fiction" inspirowany był także spaghetti westernami Sergia Leone z lat 60.

8. Wielki powrót Johna Travolty i niepewność Umy Thurman

Rola Vincenta Vegi była kluczowa dla kariery Johna Travolty, który w latach 90. przeżywał zawodowy kryzys. Quentin Tarantino, będący wielkim fanem aktora, specjalnie dla niego napisał tę postać, co przyczyniło się do wielkiego powrotu aktora na szczyt.

Z kolei Uma Thurman początkowo nie była pewna, czy chce zagrać rolę Mii Wallace. To reżyser przekonał ją, opowiadając o całym filmie telefonicznie. Aktorka zgodziła się i stworzyła jedną z najbardziej pamiętnych postaci w swojej karierze.

Uma Thurman i John Travolta obecnie
Uma Thurman i John Travolta obecnie
Źródło: Getty Images

9. Dlaczego film "Pulp Fiction" stał się kultowy?

Wiele osób zrażonych brakiem linearności fabuły w filmie "Pulp Fiction" dziwi się, dlaczego stał się on tak kultowy. Stało się to głównie dlatego, że produkcja zdefiniowała na nowo kinematografię lat 90. i zapoczątkowała nową erę w filmie. "Pulp Fiction" miał dużą rolę w kształtowaniu trendów i stylów we współczesnym kinie. Był inspiracją dla wielu innych twórców filmowych.

Film zasłynął też ze swojego nietypowego stylu narracji, ostrych dialogów i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Wiele scen i cytatów z "Pulp Fiction" stało się ikoniczne. Produkcja ma też unikalny styl, który dopełnia świetna muzyka.

Mało która produkcja może tez pochwalić się taką obsadą. W "Pulp Fiction" widzimy jedne z najjaśniejszych gwiazd Hollywood, w tym Johna Travoltę, Umę Thurman i Samuela L. Jacksona czy Bruce'a Willisa.

10. Film "Pulp Fiction" miał premierę w Cannes

Premiera "Pulp Fiction" na festiwalu filmowym w Cannes w 1994 roku była ważnym momentem dla reżysera Quentina Tarantino. Wybranie tego konkretnego festiwalu do debiutu nie było przypadek. Cannes jest jednym z najbardziej prestiżowych i wpływowych festiwali filmowych na świecie. Film zdobył Złotą Palmą, najważniejszą nagrodę festiwalu, co było ogromnym osiągnięciem. Film był świeży, odważny i inny od większości produkcji kinowych tamtego czasu. Jednak wygrana była kontrowersyjna, gdyż za absolutnego faworyta uważany był Krzysztof Kieślowski i film "Czerwony" z trylogii "Trzy kolory".

Było to kluczowe dla późniejszego sukcesu filmu na gali Oscarów. Otrzymał siedem nominacji i ostatecznie zdobył Oscara za Najlepszy Scenariusz Oryginalny (Quentin Tarantino, Roger Avary).

Quentin Tarantino i Bruce Willis w Cannes
Quentin Tarantino i Bruce Willis w Cannes
Źródło: Getty Images

11. Gwiazdy filmu "Pulp Fiction" spotkały się ponownie po 30 latach

30 lat od premiery "Pulp Fiction" w 2024 roku na Festiwalu Filmów Klasycznych TCM, który miał miejsce w Hollywood, znane gwiazdy takie jak John Travolta, Uma Thurman, Samuel L. Jackson i Harvey Keitel uczestniczyły w specjalnym pokazie filmu. Wydarzenie to, które odbyło się 18 kwietnia, było częścią 15. edycji dorocznego festiwalu.

Na miejscu obecni byli również inni znani aktorzy, którzy wystąpili w tym kultowym filmie, w tym Rosanna Arquette, Phil LaMarr, Julia Sweeney, Frank Whaley i Eric Stoltz. Wszyscy razem zaprezentowali się na czerwonym dywanie, gdzie wykonano wiele zdjęć upamiętniających 30. rocznicę premiery "Pulp Fiction".

Obsada "Pulp Fiction" spotkała się po 30 latach
Obsada "Pulp Fiction" spotkała się po 30 latach
Źródło: Getty Images

#TegoNieWiesz to cykl artykułów w serwisie cozatydzien.tvn.pl, który przedstawia intrygujące fakty i mało znane ciekawostki ze świata kultury i show-biznesu. Czy wiesz, jak wiele niesamowitych historii i fascynujących anegdot wiąże się z twoimi ulubionymi artystami, filmami, serialami czy muzyką? Nie wiesz? Spokojnie, pomożemy ci je odkryć!

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości