Donald Trump odtwarza na wiecach przebój Sinéad O'Connor. Oburzeni spadkobiercy artystki zabrali głos

Donald Trump i Sinead O'Connor
Donald Trump i Sinead O'Connor
Źródło: Getty Images
Donald Trump walczy z Joe Bidenem w wyborach prezydenckich. Spotyka się z wyborcami na wiecach i jak się okazało, odtwarza przebój zmarłej artystki Sinéad O'Connor pt. "Nothing Compares 2 U". Rodzina i wytwórnia odpowiadająca za muzykę wokalistki stanowczo się temu sprzeciwiają. Wydano oświadczenie i zaapelowano do polityka.

Sinéad O'Connor była irlandzką piosenkarką, kompozytorką i autorką tekstów. Zmarła 26 lipca 2023 w Londynie w wieku 56 lat. Dopiero w styczniu tego roku podano do wiadomości publicznej przyczynę śmierci piosenkarki. Londyński koroner ujawnił wyniki sekcji zwłok i przekazał, że gwiazda zmarła z przyczyn naturalnych.

Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo.

Zagraniczne osobistości i artyści, którzy odeszli w 2023 roku
Zagraniczne osobistości i artyści, którzy zmarli w 2023 roku
Zagraniczne osobistości i artyści, którzy zmarli w 2022 roku

Rodzina Sinéad O'Connor apeluje do Donalda Trumpa

Piosenka "Nothing Compares 2 U" została napisana w latach 80. przez Prince'a i wydana po raz pierwszy w 1985 roku przez stworzony przez niego projekt The Family. Sinéad O’Connor nagrała własną wersję utworu na swój drugi album. Cover okazał się większym hitem i brylował na pierwszych miejscach list przebojów w wielu krajach. Utwór pozostaje największym przebojem zmarłej artystki.

"Nothing Compares 2 U" można było usłyszeć podczas jednego z wieców w trakcie kampanii Donalda Trumpa w Maryland. Jednak to nie spodobało się spadkobiercom Sinéad O’Connor. Bliscy artystki oraz wytwórnia Chrysalic Records wydali wspólne oświadczenie, w którym żądają, aby polityk nie korzystał już z tego utworu. Stwierdzili, że Sinéad O’Connor byłaby "zniesmaczona, zraniona i obrażona", gdyby wiedziała, że jej muzyka wykorzystywana jest przez republikańskiego kandydata na prezydenta.

Sinéad O’Connor żyła według kodeksu moralnego zdefiniowanego przez uczciwość, życzliwość, sprawiedliwość i przyzwoitość wobec bliźnich. Dlatego z oburzeniem dowiedzieliśmy się, że Donald Trump wykorzystuje jej kultowy utwór "Nothing Compares 2 U" na swoich wiecach politycznych. Jako strażnicy jej spuścizny żądamy od Trumpa i jego współpracowników natychmiastowego zaprzestania wykorzystywania jej muzyki
- cytuje treść oświadczenia "The Guardian".

Od polityki Donalda Trumpa w przeszłości odcięli się m.in. The Rolling Stones, Steven Tyler z Aerosmith, Elton John, Rihanna czy Adele.

Sinéad O'Connor martwiła się o swoją spuściznę muzyczną

Sinéad O'Connor określała siebie jako biseksualistkę. Była czterokrotnie zamężna. Miała trzech synów i córkę. Artystka za życia myślała o tym, co w przyszłości stanie się z jej spuścizną. Wokalistka poinstruowała swoje dzieci, co mają robić w przypadku jej nagłego odejścia. Od najmłodszych lat uczyła je, że powinny skontaktować się z jej księgowym. Ta rada miała na celu zabezpieczenie jej spuścizny muzycznej.

Sinéad O'Connor była niezależną artystką, niekiedy również kontrowersyjną. Wywoływała w ludziach skrajne emocje, ale była charakterystyczna i zostanie zapamiętana w historii światowej muzyki. Pragnęła, aby jej twórczość nie została wykorzystana w nieodpowiedni sposób.

Gwiazda miała na uwadze to, co stało się z twórczością Prince'a. Po śmierci artysty wydano część jego muzyki, nie biorąc pod uwagę jego woli.

"Każdy z nas, muzyków, ma piosenki, których się wstydzi. Nie chcemy, aby ktokolwiek je usłyszał. Prince wydał każdą piosenkę, którą kiedykolwiek nagrał. [...] On naprawdę nie chciał, aby te wszystkie utwory zostały wydane. I nie mogę znieść tego, że ludzie gwałcą jego dorobek" - mówiła w wywiadzie dla "People".

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Autor: Kalina Szymankiewicz

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości