Odeszła wielka dama polskiego teatru. Izabella Cywińska miała 88 lat

Izabella Cywińska nie żyje
Izabella Cywińska nie żyje
Źródło: MWMEDIA
W sobotę 23 grudnia wieczorem odeszła wybitna postać polskiego teatru. Izabella Cywińska-Michałowska była reżyserką teatralną i filmową, krytykiem filmowym oraz byłą minister kultury i sztuki. Informację o jej śmierci przekazał Piotr Kruszczyński, obecny dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu.

Maria Izabella Cywińska-Michałowska była wybitną postacią w polskim środowisku teatralnym i filmowym. Urodziła się 25 marca 1935 roku we Lwowie i zmarła 23 grudnia 2023 roku. Zajmowała się reżyserią teatralną i filmową, a także była krytykiem filmowym.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Zagraniczne osobistości i artyści, którzy zmarli w 2023 roku
Zagraniczne osobistości i artyści, którzy zmarli w 2022 roku

Izabella Cywińska nie żyje

Informację o śmierci Izabelli Cywińskiej przekazał Piotr Kruszczyński, obecny dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu. Na Facebooku podzielił się ostatnimi rozmowami z artystką.

"Rozmawialiśmy telefonicznie w ten wtorek, jak co tydzień: o teatrze i o polityce, i trochę o nadchodzących świętach. O zdrowiu — broń boże, to od roku był temat zakazany" - wspominał.

Izabella Cywińska nie tylko zasłynęła jako reżyserka teatralna i filmowa, ale także jako osoba, z którą można było porozmawiać o życiu, sztuce i codziennych sprawach.

Piotr Kruszczyński podzielił się fragmentem rozmowy, w której pytał artystkę o zdrowie. Otrzymał szczere, choć bolesne odpowiedzi.

"Jak mama się czuje?" — miałem zaszczyt tak panią Izę nazywać. "Szkoda czasu, synku. Boli jak zaraza, więc nie ma co gadać. Jak na chwilę przestaje, czytam to nasze wydawnictwo na stulecie Nowego. Świetne jest". "Cieszę się. To zadzwonię jeszcze w Wigilię…" - to wzruszający dialog, który pokazuje głęboką więź między reżyserką a jej współpracownikami.

Przyjaciele, znajomi oraz redakcja radiowej Dwójki wspominali Izabellę Cywińską jako wyjątkową postać. Łukasz Maciejewski, filmoznawca i krytyk filmowy, podkreślił długoletnią znajomość z artystką.

"Dzwoniłem do Izy, od czasu do czasu tylko, ale dzwoniłem, pamiętałem, bardzo zawsze była szczęśliwa. [...] To była długa znajomość. Bardzo długa. Obawiam się słowa przyjaźń, nie byłoby uzasadnione, jeśli już to intelektualna" - napisał na Facebooku.

Izabella Cywińska - kariera

Kariera Izabelli Cywińskiej obejmowała różne obszary sztuki. Była dyrektorem Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu w latach 1970–1973 oraz Teatru Nowego w Poznaniu w latach 1973–1989. Ponadto, w okresie od 1989 do 1991 roku pełniła funkcję ministra kultury i sztuki. W latach 2008–2011 sprawowała obowiązki dyrektora artystycznego Teatru Ateneum w Warszawie.

Izabella Cywińska była internowana w okresie stanu wojennego ze względu na swoją aktywność artystyczną. Jej reżyseria sztuki "Oskarżony: czerwiec pięćdziesiąt sześć" miała znaczący wpływ na kulturę.

W dziedzinie filmu realizowała zarówno spektakle w Teatrze Telewizji, jak i produkcje filmowe, takie jak serial "Boża podszewka" oraz filmy "Kochankowie z Marony" i "Cud purymowy".

Artystka otrzymała wiele prestiżowych odznaczeń i wyróżnień za swój wkład w kulturę, w tym Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Krzyż Oficerski Orderu "Za zasługi dla Litwy". Dodatkowo, w 2013 roku otrzymała tytuł honorowego obywatela Poznania.

Izabella Cywińska
Izabella Cywińska
Źródło: MWMEDIA

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na InstagramieFacebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości