Dwa polskie filmy powalczą o Złotego Lwa. "Zielona granica" i "Kobieta z..."

Festiwal Filmowy w Wenecji
Dwa polskie filmy wśród najlepszych na festiwalu w Wenecji. Powalczą o Złotego Lwa
Źródło: Getty Images
Polska kinematografia ma powody do dumy. Dwa nasze filmy mają szansę na zdobycie prestiżowej nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Które produkcje zostały wyróżnione?

Festiwal w Wenecji jest jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń filmowych na świecie. Odbywa się od 1932 roku. To właśnie tam przyznawane są prestiżowe Złote Lwy, które są jednymi z najbardziej pożądanych nagród w branży filmowej.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

"Kino na granicy" - festiwal filmowy łączący dwa kraje odbył się po raz 25.!
Źródło: "Co za Tydzień"

Dwa Polskie filmy powalczą o Złotego Lwa

W konkursie głównym tegorocznej, 80. edycji prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, do rywalizacji o Złotego Lwa zakwalifikowały się aż dwa polskie filmy. Jest to wydarzenie niezwykle ważne dla polskiej kinematografii, pokazujące, iż nasze filmy zyskują coraz większe uznanie na międzynarodowej arenie.

Pierwszym z polskich filmów jest "Zielona granica" w reżyserii doświadczonej i wielokrotnie nagradzanej Agnieszki Holland. Film jest dramatyczną opowieścią o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Drugim filmem jest "Kobieta z..." w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Opowiada on historię osoby transpłciowej, która zmaga się biurokracją.

Obydwa filmy zostały wybrane spośród 23 produkcji z całego świata, które mają szansę na zdobycie najważniejszej nagrody festiwalu - Złotego Lwa. To pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszy się polska kinematografia na świecie.

To nie jest pierwszy raz, kiedy filmy tych reżyserów biorą udział w konkursie głównym festiwalu. Agnieszka Holland zaprezentowała tam wcześniej swoje filmy "Olivier, Olivier" i "Julia wraca do domu". Natomiast Małgorzata Szumowska wraz z Michałem Englertem pokazali na festiwalu swoje dzieło "Śniegu już nigdy nie będzie".

Historia Festiwalu Filmowego w Wenecji

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji, znany również jako Mostra Internazionale d'Arte Cinematografica di Venezia, to uznawana za najstarszą na świecie impreza filmowa. Początki festiwalu sięgają 1932 r, kiedy to został utworzony przez hrabiego Giuseppe Volpi di Misurata. Festiwal, początkowo nazywany Esposizione Internazionale d'Arte Cinematografica, odbywał się w Wenecji, choć nie w samym centrum miasta, ale na wyspie Lido. Od początku swojego istnienia, festiwal stał się ważnym wydarzeniem w kalendarzu miłośników kina na całym świecie, przyciągając najważniejsze osobistości świata filmu.

W trakcie swojej długiej historii, Festiwal Filmowy w Wenecji przekształcił się w jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń filmowych na świecie, będąc obecnie częścią Biennale w Wenecji. Przez lata festiwal przyciągał wielu znanych reżyserów, aktorów i aktorek, w tym takie osobistości jak Brigitte Bardot czy Federico Fellini.

Festiwal słynie z wręczania prestiżowych nagród filmowych. Najważniejszą z nich jest Złoty Lew, przyznawany za najlepszy film. Inne ważne nagrody to Puchar Volpiego dla najlepszego aktora i aktorki, Srebrny Lew dla najlepszego reżysera, Wielka Nagroda Jury dla filmu, który zdaniem jury zajął drugie miejsce oraz Nagroda Specjalna Jury, która jest trzecią najważniejszą nagrodą festiwalu. Nagrodzeni otrzymują brązową statuetkę Lwa Weneckiego. Dodatkowo, od 1935 r., przyznawane są również Złote Oselle dla reżyserów, scenarzystów, montażystów, kompozytorów i za wkład w rozwój technologii filmowej.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Norbert Żyła

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości