Paszporty "Polityki" 2023 rozdane. Zobacz relację z tegorocznej gali

Paszporty Polityki 2023 rozdane
31. gala rozdania Paszportów "Polityki" przeszła właśnie do historii. Prestiżowe nagrody co roku przyznawane są w różnych kategoriach z dziedziny kultury. Tegoroczną nowością były głosy czytelników tygodnika. Ich laureatem został raper "Łona".

Film, teatr, książka, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa - kapituła konkursu Paszportów Polityki wybrała laureatów w siedmiu kategoriach. Dodatkowe wyróżnienie przyznali w tym roku również czytelnicy. Kto może poszczycić się statuetką?

Paszporty "Polityki" za 2023

W tym roku po raz pierwszy swoją nagrodę przyznali czytelnicy tygodnika. To wyróżnienie zdobył raper Łona swoim najnowszym albumem "Taxi". Jak zaznaczyła wręczająca nagrodę Grażyna Torbicka, Adam Zieliński pokazuje, że "rap może być wręcz filmową opowieścią".

"Bardzo możliwe, że czytelnicy szukają w muzyce podobnych rzeczy, co ja. Jeżeli tak jest, to bardzo się cieszę. Jeżeli szukają muzyce czegoś więcej, jakiejś zagadki, jakiegoś powodu do grzebania dalej, a nie czegoś, co od razu postawi pytanie i od razu udzieli odpowiedzi, no to wspaniale" - stwierdził Adam "Łona" Zieliński.

W kategorii muzyka popularna paszport zdobyła Hania Rani, której niszowa twórczość zdobyła już międzynarodową sławę.

"Wspaniałe jest to że doceniani są artyści którzy są niedostrzegani, albo ich sztuka jest trudna albo kontrowersyjna" - mówiła ze sceny artystka.

Paszporty "Polityki" - kto wygrał?

Prowadząca galę, dziennikarka muzyczna Gabi Drzewiecka zaznaczyła, że z roku na rok wybór laureatów, szczególnie w dziedzinie muzyki, jest coraz trudniejszy.

"Mieliśmy metal, mieliśmy rap i mieliśmy właściwie pomieszanie wszystkiego - muzyki klasycznej z lekką dozą popu. I to jest trudna decyzja, bo to już nie jest kwestia tego, kto jest lepszy. Tak, to jest bardzo trudne, więc myślę sobie, że zawsze sama nominacja jest też ogromnym wyróżnieniem i radością dla artystów, ale grupa była bardzo mocna" - podkreśliła dziennikarka.

Nagrodę za reżyserię odebrała Katarzyna Szyngiera, za musical "1989".

"Mamy tutaj do czynienia z historią, która dotyczy pokolenia naszych rodziców, a używamy formy, która trafia do ludzi młodszych od nas. Obawialiśmy się, że te dwa światy się nie spotkają, że okaże się, że ten musical jest dla nikogo. Więc to, że to się udało i że on jest zarówno dla tego starszego pokolenia, jak i dla młodszego, to jest wielka radość. Choć na przykład moi nastoletni kuzyni mówili, że jest to trochę dla nich krindżowe" - przyznała z uśmiechem reżyserka.

Za wyreżyserowanie filmu został z kolei nagrodzony Paweł Maślona, twórca filmu "Kos", opowiadający historię Tadeusza Kościuszki.

"Nie do końca uznaje taki gatunek jak film historyczny, bo uważam, że nie ma sensu robić filmu historycznego, jeśli nie ma wystarczająco dobrej opowieści, dobrych bohaterów i właśnie szansy na coś, co będzie fascynujące, co się będzie chciało oglądać" - przyznał laureat.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Czytaj też:

Martyna Mikołajczyk

Źródło zdjęcia głównego: TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości