Ulubiona wnuczka Elżbiety II pozbawiona tytułu na rzecz młodszego brata. Nie mogła nic zrobić

Elżbieta II, lady Louise Windsor
Elżbieta II, lady Louise Windsor
Źródło: GEttyimages
Lady Louise Windsor została pozbawiona tytułu hrabiny Wessex na rzecz młodszego brata, Jamesa. Córka księcia Edwarda musiała ustąpić ze względu na obowiązującą niegdyś zasadę męskiej primogenitury, która została zniesiona dopiero w 2013 roku. Ulubiona wnuczka Elżbiety II nie miała na to żadnego wpływu.

Lady Louise Windsor to córka księcia Edwarda i jego żony księżnej Zofii. Arystokratka była ulubienicą Elżbiety II i księcia Filipa i od dawna była nazywana przez media ich ukochaną wnuczką. Lady Windsor Louise nigdy nie mogła jednak nazywać się księżniczką, a nawet hrabianką. Wszystko miało się zmienić w momencie, gdy na tron wstąpił król Karol III. Została jednak pozbawiona tytułu na rzecz młodszego brata.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Film Royalsi
Karol III. Najważniejsze momenty z życia nowego króla
Źródło: cozatydzien.tvn.pl/Getty Images/Pixabay

Ulubiona wnuczka Elżbiety II została pozbawiona tytułu na rzecz brata

Lady Louise Windsor urodziła się w 2003 roku jako pierwsze dziecko księcia Edwarda (najmłodszego syna Elżbiety II) i jego żony księżnej Zofii, którzy wówczas nosili tytułu hrabiów. Para uznała, że ich dzieci nie będą dorastać w świetle jupiterów i od początku chronili swoje pociechy przed mediami. Lady Louise Windsor i jej młodszy brat James nie uczestniczyli w oficjalnym życiu rodziny królewskiej i nie pełnili żadnych obowiązków z tym związanych. Rodzeństwo nie otrzymało także żadnych tytułów, o czym również zadecydowali ich rodzice. Książę Edward i księżna Zofia uznali, że ich córka i syn sami zadecydują o tym, gdy będą już pełnoletni.

Gdy Elżbieta II umarła, koronę przejął Karol III. Jego młodszy brat Edward stracił wówczas status hrabiego Wessexu i został mianowany księciem Edynburga. Takiego samego zaszczytu doświadczyła również jego żona. Jedno z ich dzieci natomiast oficjalnie mogło przejąć po nich ich stary tytuł.

Lady Louise Windsor jest starsza od swojego brata, a mimo to plasuje się za nim w kolejce do tronu. W linii sukcesji jest dopiero na 15. miejscu. Arystokratka po koronacji Karola III nie została także hrabiną, ponieważ w jej przypadku nie działała zasada starszeństwa urodzenia. Męski członek rodziny wyprzedził ją w hierarchii i od niedawna James Windsor może nazywać się hrabią Wessexu.

Zasadę męskiej primogenitury zniesiono dopiero w 2013 roku

Lady Louise Windsor musiała uznać wyższość brata, ponieważ zasadę męskiej primogenitury w brytyjskiej rodzinie królewskiej zniesiono dopiero w 2013 roku, czyli aż 10 lat po tym, jak ulubiona wnuczka Elżbiety II przyszła na świat. Protokół został zmieniony z okazji narodzin pierwszego dziecka księcia Williama i księżnej Kate, księcia George'a. Dzięki temu jego siostra księżniczka Charlotte nigdy nie zostanie wyprzedzona w linii sukcesji przez ich najmłodszego bata, księcia Louisa.

Ponieważ prawo nigdy nie działa wstecz, z nowego protokołu w brytyjskiej monarchii mogą cieszyć się tylko dziewczynki, które urodziły się już po 2013 roku. W przeszłości z uwagi na obowiązującą od wielu stuleci zasadę męskiej primogenitury ucierpiało wiele kobiet.

Jedną z nich jest między innymi księżniczka Anna, która urodziła się jako drugie dziecko Elżbiety II i księcia Filipa, tuż po Karolu III. Niestety kobieta ze względu na swoją płeć spadła w hierarchii od razu po narodzeniu dwóch młodszych braci: księcia Andrzeja i Edwarda. W linii sukcesji księżniczkę Annę wyprzedziły także ich dzieci.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na InstagramieFacebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Autor: Anna Pawelczyk-Bardyga

Źródło zdjęcia głównego: GEttyimages

podziel się:

Pozostałe wiadomości