Lady Louise Windsor została pozbawiona tytułu hrabiny Wessex na rzecz młodszego brata, Jamesa. Córka księcia Edwarda musiała ustąpić ze względu na obowiązującą niegdyś zasadę męskiej primogenitury, która została zniesiona dopiero w 2013 roku. Ulubiona wnuczka Elżbiety II nie miała na to żadnego wpływu.
Lady Louise Windsor to córka księcia Edwarda i jego żony księżnej Zofii. Arystokratka była ulubienicą Elżbiety II i księcia Filipa i od dawna była nazywana przez media ich ukochaną wnuczką. Lady Windsor Louise nigdy nie mogła jednak nazywać się księżniczką, a nawet hrabianką. Wszystko miało się zmienić w momencie, gdy na tron wstąpił król Karol III. Została jednak pozbawiona tytułu na rzecz młodszego brata.
Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:
Ulubiona wnuczka Elżbiety II została pozbawiona tytułu na rzecz brata
Lady Louise Windsor urodziła się w 2003 roku jako pierwsze dziecko księcia Edwarda (najmłodszego syna Elżbiety II) i jego żony księżnej Zofii, którzy wówczas nosili tytułu hrabiów. Para uznała, że ich dzieci nie będą dorastać w świetle jupiterów i od początku chronili swoje pociechy przed mediami. Lady Louise Windsor i jej młodszy brat James nie uczestniczyli w oficjalnym życiu rodziny królewskiej i nie pełnili żadnych obowiązków z tym związanych. Rodzeństwo nie otrzymało także żadnych tytułów, o czym również zadecydowali ich rodzice. Książę Edward i księżna Zofia uznali, że ich córka i syn sami zadecydują o tym, gdy będą już pełnoletni.
Gdy Elżbieta II umarła, koronę przejął Karol III. Jego młodszy brat Edward stracił wówczas status hrabiego Wessexu i został mianowany księciem Edynburga. Takiego samego zaszczytu doświadczyła również jego żona. Jedno z ich dzieci natomiast oficjalnie mogło przejąć po nich ich stary tytuł.
Lady Louise Windsor jest starsza od swojego brata, a mimo to plasuje się za nim w kolejce do tronu. W linii sukcesji jest dopiero na 15. miejscu. Arystokratka po koronacji Karola III nie została także hrabiną, ponieważ w jej przypadku nie działała zasada starszeństwa urodzenia. Męski członek rodziny wyprzedził ją w hierarchii i od niedawna James Windsor może nazywać się hrabią Wessexu.
Zasadę męskiej primogenitury zniesiono dopiero w 2013 roku
Lady Louise Windsor musiała uznać wyższość brata, ponieważ zasadę męskiej primogenitury w brytyjskiej rodzinie królewskiej zniesiono dopiero w 2013 roku, czyli aż 10 lat po tym, jak ulubiona wnuczka Elżbiety II przyszła na świat. Protokół został zmieniony z okazji narodzin pierwszego dziecka księcia Williama i księżnej Kate, księcia George'a. Dzięki temu jego siostra księżniczka Charlotte nigdy nie zostanie wyprzedzona w linii sukcesji przez ich najmłodszego bata, księcia Louisa.
Ponieważ prawo nigdy nie działa wstecz, z nowego protokołu w brytyjskiej monarchii mogą cieszyć się tylko dziewczynki, które urodziły się już po 2013 roku. W przeszłości z uwagi na obowiązującą od wielu stuleci zasadę męskiej primogenitury ucierpiało wiele kobiet.
Jedną z nich jest między innymi księżniczka Anna, która urodziła się jako drugie dziecko Elżbiety II i księcia Filipa, tuż po Karolu III. Niestety kobieta ze względu na swoją płeć spadła w hierarchii od razu po narodzeniu dwóch młodszych braci: księcia Andrzeja i Edwarda. W linii sukcesji księżniczkę Annę wyprzedziły także ich dzieci.
Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na Instagramie, Facebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas.
- Jan Pirowski o zaskakującej umiejętności i programie "Mam Talent!". "Skazaliby mnie na banicję"
- Nowa produkcja od twórców "Sukcesji" trafi do HBO Max. O czym jest serial "Reżim" z Kate Winslet?
- Magdalena Różczka o łączeniu kariery z macierzyństwem. Wanda wystąpiła z nią w serialu
Autor: Anna Pawelczyk-Bardyga
Źródło zdjęcia głównego: GEttyimages