Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Ulice Warszawy tętniły życiem

Podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Źródło: Co Za Tydzień
Podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbyło się ponad 200 wydarzeń. Były to: koncerty, spektakle, wystawy, spotkania autorskie i czytanie literatury przez lubianych aktorów.

W Warszawie odbył się Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Przez dziesięć dni ulica Próżna i scena przy placu Grzybowskim tętniły życiem i przyciągały mnóstwo mieszkańców i turystów. Kamery programu "Co Za Tydzień" śledziły wydarzenie.

Artyści o Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Za program Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odpowiada aktorka, reżyserka i szefowa fundacji Shalom - Gołda Tencer. 

- Zarówno kultura polska jak i kultura żydowska wyrosły z jednego pnia. Nie ma jednej bez drugiej i to mi przyświeca cały czas, całe życie, nie tylko podczas festiwalu, ale wszystkiemu, co w ogóle robię w moim życiu - powiedziała Gołda Tencer. 

- Przed drugą wojną światową na polskich weselach grały zespoły żydowskie, a na weselach żydowskich zespoły polskie. To wszystko się przenikało. I właściwie to sprawia, że jest takie zainteresowanie festiwalem. Odkrywana jest stara tradycja - dodał multiinstrumentalista Milo Kurtis.

Uczestnicy festiwalu mogli też obejrzeć koncert "Frank London, Yaakov Lemmer, Benjy Fox-Roden & Trio Yas". Frank London to nowojorski kompozytor i trębacz, jeden z najwybitniejszych artystów tzw., Nowej Żydowskiej Muzyki, laureat nagrody Grammy. Co powiedział o festiwalu?

Zobacz nagranie z programu:

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera - co to za wydarzenie

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Warszawie. Bogaty i różnorodny program obejmuje: jazz, pop, kabaretowe rewie, teatr, literaturę, sztuki wizualne, historię i tradycje Żydów, Polski oraz Warszawy. Celem festiwalu jest promowanie kultury żydowskiej, zarówno tradycyjnej, jak i nowoczesnej, na wysokim poziomie artystycznym. Festiwal odbywa się na placu Grzybowskim i ul. Próżnej.

Festiwal zadebiutował w 2004 roku, w setną rocznicę urodzin związanego z Warszawą żydowskiego pisarza Isaaca Bashevisa Singera. Jego logo przedstawia postać powstałą z połączenia skrzypka na dachu (symbolu kultury żydowskiej) i Warszawskiej Syrenki (symbolu Warszawy).

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Co Za Tydzień

podziel się:

Pozostałe wiadomości