Najbardziej wzruszające świąteczne piosenki. Poznaj ich historię

Judy Garland w musicalu "Meet Me In St. Louis"
Judy Garland w musicalu "Meet Me In St. Louis"
Źródło: Getty Images
Są takie świąteczne kompozycje, które wyruszają nas do łez. Ich nastrój, piękna melodia i refleksyjne przesłanie często przywołują pamięć bliskich nam osób i wyjątkowych wspomnień z rodzinnego domu. Stworzyliśmy listę zagranicznych i polskich piosenek, które roztapiają nawet najzimniejsze serca. Zobaczcie, jakie utwory się na niej znalazły!

Często nawet nie wiemy, jak wzruszające albo niesamowite historie stoją za utworami, które co roku słyszmy w okresie świątecznym praktycznie wszędzie. Oto nasze zestawienie najpiękniejszych i najbardziej wzruszających świątecznych kompozycji!

Irving Berlin - "White Christmas"

"White Christmas" to jedna z najpopularniejszych piosenek bożonarodzeniowych. Ustanowiła dwa rekordy Guinnessa i jest najlepiej sprzedającym się utworem świątecznym. Powstała z potrzeby serca i tęsknoty za pięknymi wspomnieniami kompozytora i tekściarza rosyjsko-żydowskiego pochodzenia Irvinga Berlina, którego trzytygodniowy synek zmarł w Boże Narodzenie.

Utwór miał swą światową premierę 25 grudnia 1941 r., podczas cotygodniowego programu Binga Crosby’ego w radiu NBC – "The Kraft Music Hall". Wykonywany był przez wielu artystów m.in. Franka Sinatrę, The Drifters, Elvisa Presleya, Andy Williamsa, Smokey Robinson & The Miracles, Doris Day, The Supremes, Deana Martina, George'a Ezrę, Pentatonix, Michaela Bublé czy Shanię Twain.

Judy Garland- "Have Yourself a Merry Little Christmas"

"Have Yourself a Merry Little Christmas" to piosenka pochodząca z musicalu "Spotkamy się w St. Louis" z 1944 roku. Jej twórcami byli Ralph Blane i Hugh Martin, ale ostateczny kształt tekstu nadała wykonująca utwór Judy Garland.

Piosenkę słyszymy podczas sceny, w której rodzina Smithów z Saint Louis spędza swoją ostatnią wigilię w tym mieście przed planowaną przeprowadzką do Nowego Jorku. Esther Smith (grana przez Judy Garland) śpiewa "Have Yourself a Merry Little Christmas", aby pocieszyć zrozpaczoną siostrę, ośmioletnią Tootie.

O mały włos piosenka nie znalazłaby się w musicalu, gdyż po przedstawieniu pierwszej wersji tekstu, twórcy filmu skrytykowali ją jako zbyt przygnębiającą i depresyjną. Po początkowym oporze kompozytorzy oraz sama Judy Garland dokonali jednak poprawek w tekście, nadając mu bardziej optymistyczny wydźwięk.

Utwór najbardziej znany jest z wykonania Franka Sinatry, który w 1957 roku poprosił Hugh Martina o kolejne przeredagowanie tekstu. Zmieniono przedostatni wers, a także wymowę utworu - ze smutnej piosenki wyrażającej nadzieję na lepsze jutro stała się radosną piosenką opiewającą radość płynącą ze spędzania świąt w gronie najbliższych ludzi. 

Judy Garland i Bing Crosby
Judy Garland i Bing Crosby
Źródło: Getty Images

Chris Rea - "Driving home for Christmas"

Chris Rea napisał piosenkę "Driving home for Christmas" wiele lat przed jej pierwszym nagraniem. Początkowo nie wywołała zbyt wielkiego entuzjazmu u odbiorców. Pomysł na napisanie świątecznego utworu przyszedł mu do głowy gdy utknął w korku przez opady śniegu kiedy to jechał z Londynu do rodzinnego miasta Middlesbrough. Po zerwaniu kontraktu z wytwórnią ta nie chciała zapłacić za jego bilet kolejowy, dlatego podróżował samochodem. Jadąc do ukochanej żony, przelewał swoje myśli na papier. 

Artysta do dziś lubi wykonywać tę piosenkę na koncertach. Utwór śpiewa nawet latem. Wtedy to na scenie pojawia się sztuczny śnieg, który ma wprowadzić słuchaczy w zimowy nastrój.

"Święta z Gesslerami". Magda Gessler odwiedza rodziny przed świętami
Źródło: "Co za Tydzień"

Zbigniew Preisner - "Kolęda Dla Nieobecnych"

"Kolęda dla nieobecnych" to przepiękna i wzruszająca kompozycja napisana przez Szymona Muchę, współczesnego poetę i autora pieśni, w 1997 roku. Debiutowała na płycie Zbigniewa Preisnera pod tytułem "Moje kolędy na koniec wieku". Wykonuje ją Beata Rybotycka. Ta współczesna polska kolęda ma też anglojęzyczną wersję, pt. "Come to us", na płycie Cliffa Richarda, pod tytułem "Cliff at Christmas". Jak do tej pory jest to jedyna polska kolęda, która powiła się na płycie zagranicznego wykonawcy.

Czerwone Gitary - "Dzień jeden w roku"

"Dzień jeden w roku" to piosenka skomponowana przez Seweryna Krajewskiego do tekstu Krzysztofa Dzikowskiego. W 1966 roku po wydaniu pierwszego albumu przez zespół Czerwone Gitary, dziennikarka Irena Dziedzic zaprosiła członków grupy do świątecznego wydania popularnego wówczas programu telewizyjnego "Tele-Echo". Dostali cztery dni na wymyślenie "świeckiej kolędy", którą mieli zaprezentować w trakcie programu. Szybko uporali się z tekstem, jednak brakowało im melodii, dlatego w ostatniej chwili poprosili o pomoc Seweryna Krajewskiego. Artysta skomponował muzykę do utworu zaledwie w dobę. Do tej pory jest to jego ulubiona piosenka.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości