Kto obejmie tron po śmierci Elżbiety II? Oto lista następców

Autor:
Kamila
Jamrożek
Królowa Elżbieta II

Królowa Elżbieta II jest przedstawicielką dynastii Windsorów, córką króla Jerzego VI i Elżbiety Bowes-Lyon. Co ciekawe, nigdy nie była przygotowywana do tego, że obejmie królewski tron. Zasiadać miał na nim jej wuj. Ten jednak uwikłał się w romans, który skazał go na banicję.

Elżbieta Aleksandra Maria przyszła na świat w Londynie 21 kwietnia 1926 roku. Jest najdłużej panującym władcą nie tylko w brytyjskiej historii, a także najdłużej panującym żyjącym monarchą na świecie. Kto obejmie po niej tron?

Królowa Elżbieta na tronie Zjednoczonego Królestwa

Elżbieta Windsor nazywana jest przez najbliższych "Lilibet", ponieważ w młodości nie potrafiła poprawnie wymówić swojego imienia. Zawsze była spokojnym i posłusznym dzieckiem. Wychowywała się z dala od rówieśników, co uczyniło ją trochę nieśmiałą. Była dopiero trzecia w kolejce do brytyjskiego tronu, więc nikt nie podejrzewał, że zasiądzie na nim. Kiedy Elżbieta miała 10 lat, w 1936 zmarł jej dziadek, król Jerzy V. Tron objął jej stryj, książę Walii, Edward VIII. Jego panowanie trwało zaledwie dziesięć miesięcy. Nie doczekał nawet koronacji. Wszystko za sprawą miłości do Amerykanki, dwukrotnej rozwódki i skandalistki, Wallis Simpson, dla której abdykował. Po abdykacji otrzymał tytuł Księcia Windsoru i... zakaz pokazywania się na królewskim dworze.

Na tronie zasiadł wówczas ojciec Elżbiety Jerzy VI. W czasie jego panowania, Elżbieta wyszła za mąż za Filipa, który mimo sprzeciwu brytyjskiej arystokracji, otrzymał zgodę króla Jerzego VI na poślubienie jego córki. W 1952 r. Elżbieta II była razem z mężem w podróży do Kenii, podczas której dowiedziała się o śmierci ojca. Jerzy VI zmarł w wieku niespełna 60 lat. O jego śmierci Elżbieta dowiedziała się podczas podróży z mężem po Kenii. Po przyjeździe szybko musiała zapoznać się z bieżącymi problemami wewnętrznej i zewnętrznej polityki Wielkiej Brytanii i rozpocząć panowanie. Elżbieta przejęła koronę królewską w 1953 roku.

Królowa Elżbieta II w dniu koronacji
Królowa Elżbieta II w dniu koronacji Źródło: Getty Images

Królowa Elżbieta II dała się poznać jako monarchini ceniąca podróże. Odwiedzała wiele państw. Jest też pierwszą królową, która okrążyła glob. Znana jest także z wielkiej odwagi. Nigdy nie chciała dodatkowej ochrony, nawet ze względu na duże prawdopodobieństwo zamachu. Jest ponadto bardzo lubiana przez angielskie społeczeństwo, przez wizerunek przyjaznej władczyni. Uwielbia psy i interesuje się nowoczesnymi technologiami.

Czy królowa rządzi Wielką Brytanią?

Mogłoby się wydawać, że królowa, która zasiada na tronie brytyjskim, rządzi krajem. Jednak tak nie jest. Decyzje polityczne podejmuje rząd. Mimo to pozycja Elżbiety II zawsze była znacząca. Premierzy się zmieniali, ale ona cały czas dostawała raporty o stanie kraju i sytuacji na świecie.

Królowa Elżbieta II w trakcie podróży
Królowa Elżbieta II w trakcie podróży Źródło: Getty Images

Jakie kraje uznają panowanie Elżbiety II?

Elżbieta II oprócz bycia monarchinią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest również głową 14 innych państw: Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomona. Razem z Wielką Brytanią mają one status tzw. Commonwealth realm. Liczba państw, w których panowała Elżbieta II, zmieniała się podczas jej panowania. Na początku było ich 33, ale wiele państw za jej to panowania uzyskało niepodległość. Były to m.in. Nigeria, Malta, Kenia, Barbados, Bahamy czy też Belize.

Adam Woronowicz o roli w serialu "Skazana 2"
Adam Woronowicz o roli w serialu "Skazana 2" Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Kto zasiądzie na tronie po królowej Elżbiecie?

Elżbieta II doczekała się czwórki dzieci. Najstarszym z nich jest Karol, dzisiejszy książę Walii. Elżbieta wydała na świat także Annę, a następnie Andrzeja oraz Edwarda. Kto z nich ma największe szanse na objęcie tronu? W linii sukcesji do brytyjskiego tronu znajduje się obecnie 77 osób, w tym praprawnuki Elżbiety. Jednak głową Zjednoczonego Królestwa może najpierw zostać najstarszy potomek królowej, a następnie jego syn, później jego dzieci, brat i jego dzieci. Są nimi:

  • Karol, książę Walii - pierwszy syn królowej Elżbiety II
  • Wiliam, książę Cambridge - syn Karola i Diany Spencer, wnuk królowej Elżbiety II
  • George, książę Cambridge - syn Wiliama i Kate Middleton, prawnuk królowej Elżbiety II
  • Charlotte, księżniczka Cambridge - córka Wiliama i Kate Middleton, prawnuczka królowej Elżbiety II
  • Louis, książę Cambridge - syn Wiliama i Kate Middleton, prawnuk królowej Elżbiety II
  • Henry, książę Sussexu - syn Karola i Diany Spencer, wnuk królowej Elżbiety II
  • Archie Mountbatten-Windsor, książę Sussexu - syn Harry'ego i Maghan Markle, prawnuk królowej
  • Lilibet Mountbatten-Windsor, księżna Sussexu - córka Harry'ego i Maghan Markle, prawnuczka królowej Elżbiety II

Jeżeli żadne z wyżej wymienionych osób nie mogłoby zasiąść na tronie, to wtedy pod uwagę brane byłyby kolejne dzieci Elżbiety II i ich dzieci i wnuki.

Królowa Elżbieta II z mężem, synem i jego żoną
Królowa Elżbieta II z mężem Filipem, synem Karolem i jego żoną Camillą Źródło: Getty Images

Królewski majątek Elżbiety II

Jaki majątek posiada Elżbieta II? W 1971 roku monarchini posiadała około 2 miliony funtów. W 2002 r. królowa odziedziczyła po matce majątek o wartości około 70 milionów funtów. W 2017 r. oszacowano jej majątek na 360 milionów funtów, ale to nie wszystko. Królowa posiada także historyczne dzieła sztuki i klejnoty koronne, choć nie są jej własnością, ale utrzymywane jako rodowa scheda. Podobnie jak jej oficjalne rezydencje, takie jak Pałac Buckingham i zamek Windsor, czy też Księstwo Lancaster. Są to nieruchomości warte 472 mln funtów.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości