Polski kandydat do Oscara. Poznaj filmy, które walczą o zaszczytny tytuł

Film "Fucking Bornholm" może być nominowany do Oscara
Film "Fucking Bornholm" może być nominowany do Oscara
Źródło: "Co Za Tydzień"
95. galę nagród rozdania Oscarów zaplanowano na 12 marca 2023 roku, a polska komisja wybrała już siedem tytułów, które będą walczyć o miano polskiego kandydata do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Poznajcie filmy, które według ekspertów powinny reprezentować nasz kraj na świecie.

Pojawiły się już tytuły filmów, spośród których wybrany zostanie polski kandydat do Nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Ostateczna decyzja zostanie ogłoszona na konferencji prasowej w siedzibie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w dniu 26 sierpnia br.

Polscy kandydaci do Oscara. Kto o tym decyduje?

Na stronie PISF poinformowano o siedmiu filmach zgłoszonych na polskiego kandydata do Oscara. Skład komisji powołany jest przez Dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego, zaakceptował go Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński oraz Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Przewodniczącą komisji jest Ewa Puszczyńska – producentka m.in. filmów "Ida", "Zimna wojna" oraz "Quo vadis, Aida?". O nominacjach decyduje wspomniany Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, również Jan A.P. Kaczmarek – kompozytor, laureat Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel", Sean Bobbit – producent m.in. filmu "Loving Vincent", Tadeusz Łysiak – reżyser nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu "Sukienka", Mariusz Łukomski – producent, dystrybutor, prezes zarządu firmy Monolith Films i członek Polskiej Akademii Filmowej, Kamila Morgisz – Kierownik Działu Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów Filmowych w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej.

O miano polskiego kandydata do Oscara konkurują filmy:

"Film Balkonowy", reż. Paweł Łoziński

"Iluzja", reż. Marta Minorowicz

"Cicha ziemia", reż. Aga Woszczyńska

"Kobieta na dachu", reż. Anna Jadowska

"IO", reż. Jerzy Skolimowski

"Broad Peak", reż. Leszek Dawid

"Fucking Bornholm", reż. Anna Kazejak.

Premiera filmu "Fucking Bornholm"
Źródło: Co Za Tydzień

Polscy kandydaci do Oscara. O czym są polskie filmy?

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

"Film Balkonowy", reż. Paweł Łoziński

To film dokumentalny, który zwyciężył już m.in. na festiwalach w Locarno i Biarritz, a także zdobył wyróżnienie w Konkursie Głównym Millennium Docs Against Gravity. Paweł Łoziński postawił kamerę na swoim balkonie na Saskiej Kępie i postanowił przyglądać się przechodniom. Robił tak ponad dwa lata. Zebrał materiał o ludzkim życiu.

"Byłem zdziwiony, jak mało znam się na ludziach. Prawie nikt nie jest tym, na kogo wygląda. Ludzie niosą w sobie zagadki i tajemnice. Nie dają się łatwo zaszufladkować. Życie jest nie do wymyślenia" – podkreśla reżyser.

"Iluzja", reż. Marta Minorowicz

Obraz będzie miał premierę 9 września 2022. Kręcony był w trójmiejskich pejzażach. Film Marty Minorowicz łączy elementy kryminału z psychologicznym portretem głównej bohaterki, w którą wcieliła się Agata Buzek. Historia skupia się wokół nauczycielki, której zaginęła ukochana córka.  Kobieta wraz z mężem szuka pomocy u detektywów, jasnowidzów, w końcu rozpoczyna własne śledztwo. Coraz trudniej przychodzi jej odróżnianie rzeczywistości od iluzji.

"Cicha ziemia", reż. Aga Woszczyńska

Film Agi Woszczyńskiej zadebiutował na festiwalu w Toronto. Akcja rozgrywa się w wakacje, na włoskiej wyspie, gdzie wynajmują dom Anna (Agnieszka Żulewska) i Adam (Dobromir Dymecki). Z pozoru wiodą perfekcyjne życie, ale pewnego dnia, nieoczekiwanie ich świat legnie w gruzach i zawita do niego śmierć.

"Kobieta na dachu", reż. Anna Jadowska

Film jest koprodukcją polsko-francusko-szwedzką. Za scenariusz i reżyserię odpowiada wspomniana wyżej Anna Jadowska. Odtwórczyni głównej roli - Dorota Pomykała, otrzymała nagrodę na Tribeca Film Festival. Aktorka wcieliła się w sześćdziesięcioletnią położną, która jest świetna w swoim fachu, ale jeszcze lepsza w ukrywaniu swoich potrzeb i uczuć. Jedyną jej przyjemnością w ciągu dnia jest wymknięcie się na dach bloku, by zapalić papierosa. Aż do dnia, w którym… dokonuje napadu na bank. 

"IO", reż. Jerzy Skolimowski

Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Oglądamy świat z perspektywy zwierzęcia. Obraz opowiada o osiołku IO, który trafia pod opiekę ludzi mądrych i głupich, dobrych i brutalnych, empatycznych i próżnych. Reżyser stworzył uniwersalną przypowieść o kondycji współczesnego społeczeństwa, o braku równowagi między światami człowieka i zwierzęcia.

"Broad Peak", reż. Leszek Dawid

"Oparta na prawdziwych wydarzeniach, dramatyczna historia Macieja Berbeki – legendarnego polskiego himalaisty, który pragnął zdobyć szczyt jednej z najniebezpieczniejszych gór świata. To z jego perspektywy poznajemy kulisy pierwszego w historii zimowego wejścia na szczyt Broad Peak, którego dokonali Polacy w 2013 roku. Opowieść o pięknej, ale i niszczycielskiej pasji oraz niesamowitej determinacji, która pcha człowieka ku niebezpiecznej krawędzi. To również wzruszająca historia wielkiej, ale i trudnej miłości, jaka połączyła Maćka i Ewę Berbeków" - czytamy na stronie pisf.pl.

"Fucking Bornholm", reż. Anna Kazejak

Uroczysta premiera filmu "Fucking Bornholm" odbyła się 5 maja 2022 roku. Obraz powstał na podstawie słuchowiska nagrodzonego Bestsellerem Empiku. W filmie wystąpili m.in. Agnieszka Grochowska, Maciej Stuhr, Grzegorz Damięcki. 

Film opowiada historię Mai i Huberta (Maciej Stuhr i Agnieszka Grochowska) - dobrze sytuowanego małżeństwa z dwojgiem dzieci. Razem z dwójką przyjaciół wybrali się na majówkę na Bornholm. Dawid (Grzegorz Damięcki) zabrał ze sobą synka i nową partnerkę – Ninę (Jaśmina Polak). I to właśnie za sprawą tej młodej kobiety niewinna wycieczka przyniesie wiele konfliktów.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Kalina Szymankiewicz

Źródło zdjęcia głównego: "Co Za Tydzień"

podziel się:

Pozostałe wiadomości