Gwiazdy

Ukraina wygrywa Eurowizję! Prezydent Zełenski chce, aby w przyszłym roku gospodarzem był Mariupol

Gwiazdy

Autor:
Kamila
Jamrożek
Źródło:
TVN24
Eurowizja 2022. Ukraina wygrywa 66. edycję konkursu

Eurowizja 2022 z pewnością zapisała się na kartach historii. Zwycięzcą 66. edycji konkursu został zespół Kalush Orchestra z Ukrainy. Piosenka "Stefania" to hymn matek, których dzieci muszą walczyć na wojnie z Rosją. Przyszłoroczna edycja też może przejść do historii. Prezydent Ukrainy chce, aby była zorganizowana w Mariupolu.

Wielki finał Eurowizji 2022 był pełen emocji. Tegoroczna edycja Konkursu Piosenki Eurowizji odbyła się we Włoszech, po tym jak w 2021 roku grupa Maneskin wygrała w Rotterdamie. Wydarzenie zostało zorganizowane w PalaOlimpico w Turynie. Pandemiczne zasady przestały obowiązywać, dlatego na publiczności mogło zasiąść 13 tysięcy widzów. Prowadzącymi tegorocznych koncertów byli: włoski prezenter telewizyjny Alessandro Cattelan, włoska piosenkarka Laura Pausini oraz brytyjsko-libański wokalista Mika.

Ukraina wygrywa Eurowizję po raz trzeci. Kalush Orchestra z apelem do świata

Ukrainę reprezentował w tym roku zespół Kalush Orchestra. Muzycy w swoich utworach łączą hip-hop oraz tradycyjne ukraińskie brzmienia. Utwór "Stefania" to oda do matki Ołeha Psiuka - lidera grupy. Po inwazji Rosji na Ukrainę, do której doszło 24 lutego, "Stefania" stała się ulubioną piosenką matek, których dzieci muszą walczyć z rosyjskim najeźdźcą.

Lider zespołu Ołeh Psiuk po wykonaniu utworu w wielkim finale powiedział na scenie w turyńskim Pala Olimpico:

"Prosimy, pomóżcie Ukrainie i Mariupolowi, pomóżcie Azowstalowi" - apelował.

Było to odniesienie do obrońców, walczących z Rosjanami w tamtejszym zakładzie metalurgicznym.

Po głosowaniu jury pierwsze miejsce zajmował reprezentujący Wielką Brytanię Sam Ryder. Sytuacja zmieniła się po podliczeniu głosów telewidzów oraz użytkowników aplikacji do głosowania. Wygrała Ukraina, zdobywając 631 punkty. Już wcześniej było jasne, że ten kraj jest wielkim faworytem do zwycięstwa. Widzów poruszył nie tylko sam utwór. Swoim głosowaniem chcieli także wyrazić solidarność z krajem napadniętym i niszczonym przez bezwzględnego wroga.

"To zwycięstwo jest dla wszystkich Ukraińców. Sława Ukrainie" - mówił lider grupy.

Zwycięstwo grupy Kalush Orchestra to już trzecia wygrana Ukrainy w Eurowizji. Wcześniejszymi zwycięzcami byli Rusłana w 2004 roku z piosenką "Wild Dances" oraz Jamala w 2016 roku, która chwyciła za serce piosenką "1944".

Fryderyki 2022. Artyści o swoim zwycięstwie
Fryderyki 2022. Artyści o swoim zwycięstwie Źródło: Co Za Tydzień

Prezydent Zełenski chce, żeby następna Eurowizja odbyła się w Mariupolu

Wygraną zespołu Kalush Orchestra natychmiast skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Odwagą imponujemy światu, nasza muzyka podbija Europę! W przyszłym roku Ukraina będzie gospodarzem Eurowizji! To po raz trzeci. I wierzę, że nie ostatni" - napisał prezydent Zełensky.

Zgodnie z regulaminem następna edycja odbędzie się w Ukrainie. Wiele osób martwiło się, czy Ukraińcom uda się zorganizować tak wielkie wydarzenie. Kraj jest obecnie w stanie wojny z Rosją, która niszczy, plądruje i zabija. Prezydent Wołodymyr Zełenski nie traci jednak nadziei i liczy, że kraj uda się szybko odbudować.

"Dołożymy wszelkich starań, aby jednego dnia gościć uczestników i gości Eurowizji w ukraińskim Mariupolu. Wolnym, spokojnym, odbudowanym! Dziękujemy za zwycięstwo zespołowi Kalush Orchestra i wszystkim, którzy na nas głosowali! Nasz zwycięski akord w walce z wrogiem nie jest daleko. Chwała Ukrainie" - dodał ukraiński prezydent.

Eurowizja 2022 - finaliści. Które miejsce zajęła Polska?

W koncercie finałowym tegorocznej Eurowizji zaprezentowali się przedstawiciele: Czech, Rumunii, Portugalii, Finlandii, Szwajcarii, Francji, Norwegii, Armenii, Włoch, Hiszpanii, Holandii, Ukrainy, Niemiec, Litwy, Azerbejdżanu, Belgii, Grecji, Islandii, Mołdawii, Szwecji, Australii, Wielkiej Brytanii, Polski, Serbii i Estonii. 

Na drugim miejscu w konkursie Eurowizji tuż za Ukrainą znalazła się Wielka Brytania i Sam Ryder z piosenką "Space Man". W zeszłym roku ten kraj zdobył historyczne zero punktów.

Trzecie miejsce zajęła Hiszpania, czyli Chanel z piosenką "SloMo".

Tuż za podium znalazła się Szwecja. Cornelia Jakobs wykonała utwór "Hold me closer".

Polskę w konkursie reprezentował Ochman, czyli Krystian Ochman z piosenką "River". Wokalista zajął ostatecznie 12. miejsce.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Daniele Venturelli/Daniele Venturelli / WireImage

Pozostałe wiadomości